24 lutego 2020 r. w godz. 10:00 – 15:00 w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie odbył się warsztat refleksyjny LGD Blisko Krakowa, którego celem była bieżąca analiza procesu wdrażania LSR i jego efektów oraz zmian w otoczeniu LSR, zgodnie ze zobowiązaniem LGD do zrealizowania każdego roku ewaluacji wewnętrznej – do monitorowania i ewaluacji realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (Wytyczne Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 5/3/2017 w zakresie monitoringu i ewaluacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z dnia 18 sierpnia 2018 r.).
W warsztacie udział wzięli przedstawiciele Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy biura LGD. Uczestnicy zapewnili przedstawicielstwo wszystkich interesariuszy. Warsztat prowadzony był przez eksperta z firmy zewnętrznej. Po prezentacji dotychczasowej realizacji LSR rozpoczęto dyskusję, której celem było uzyskanie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy realizacja finansowa i rzeczowa LSR przebiegała zgodnie z planem i można ją uznać za zadowalającą?
- W jakim stopniu jakość składanych projektów wybieranych we wszystkich obszarach tematycznych wpływa na osiąganie wskaźników w zaplanowanym czasie?
- W jakim stopniu stosowane kryteria wyboru projektów spełniają swoją rolę?
- W jakim stopniu wybierane projekty realizowane w ramach LSR przyczyniają się do osiągnięcia celów LSR i w jakim stopniu przyczyniają się do odpowiadania na potrzeby społeczności z obszaru LGD?
- Czy przyjęty system wskaźników dostarcza wszystkie potrzebne informacje niezbędne do określenia skuteczności interwencyjnej strategii?
- Czy procedury naboru, wyboru i realizacji projektów są przyjazne dla beneficjentów?
- Jaka jest skuteczność działania biura LGD (działań animacyjnych, informacyjno-promocyjnych, doradczych)?
- Jakie zmiany należy wprowadzić w działaniach LGD, by skuteczniej realizowała cele LSR?
Na zakończenie kierownik biura podziękowała wszystkim uczestnikom za przybycie, zaangażowanie oraz efektywną pracę społeczną, która z pewnością przyczyni się do lepszego funkcjonowania LGD i rozwoju obszaru. Ponadto, pozwoli ona także lepiej rozumieć osiągane rezultaty i umieć z wyprzedzeniem oszacować, w jakim stopniu zbliżają nas one do osiągnięcia celów. Wnioski z przeprowadzonego warsztatu będą elementem sprawozdania rocznego z realizacji LSR, a także posłużą do wdrożenia koniecznych działań w roku bieżącym.