Konsultacje publiczne w sprawie funduszy UE w dziedzinie polityki spójności

Najważniejszymi celami, do których dąży Unia Europejska, są: dążenie do zrównoważonego rozwoju, zwalczanie wykluczenia społecznego oraz wspieranie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Ich osiągnięciu służy Budżet UE, który od kilkudziesięciu lat jednym z najważniejszych unijnych narzędzi, służącym wyrażeniu tej solidarności.

Aktualne ramy finansowe UE, czyli jej długoterminowy budżet, obowiązują do końca roku 2020. W roku bieżącym Komisja przedstawi kompleksowe propozycje dotyczące ram finansowych na lata po 2020 roku, ale także nową generację programów, na które środki finansowe będą przekazywane. W właśnie w ich ramach zapewnione jest wsparcie na rzecz beneficjentów, w tym regionów, miast, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, rolników, studentów, naukowców i wielu innych.

Propozycje Komisji zostaną opracowane tak, by umożliwić UE realizację jej celów w sprawach, które mają największe znaczenie, w dziedzinach, w których może ona osiągnąć więcej niż państwa członkowskie działające pojedynczo. Wymaga to starannej oceny zarówno tych działań, które dobrze się sprawdzały w przeszłości, jak i tych, które można usprawnić w przyszłości. Dlatego Komisja rozpoczyna szereg konsultacji publicznych obejmujących wszystkie główne obszary wydatków w celu zebrania opinii zainteresowanych stron na temat tego, jak sprawić, by każde euro z budżetu UE zostało optymalnie wykorzystane. Wynik konsultacji pomogą ustalić priorytety przyszłych polityk, programów i funduszy.

Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach dotyczących kształtu polityki spójności po 2020 roku poprzez wypełnienie kwestionariuszy dostępnych na stronach w podanych poniżej linkach:

 - ogłoszenia w języku polskim:
http://ec.europa.eu/regional_policy/pl/newsroom/news/2018/01/01-10-2018-public-consultation-on-eu-funds-in-the-area-of-cohesion

 - ankiety w języku polskim:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/17c034bf-d01b-4724-bd3a-ef629b1b35cd?draftid=cc257df7-2acc-4400-a522-5c5b555bbf0b&surveylanguage=PL