Zapraszamy na pokaz haftów i koronek, który odbędzie się w sobotę 7 grudnia 2013 roku, g. 10:30-13:30 w Dworze Dzieduszyckich w Radziszowie. /mapka dojazdu/
Podczas pokazu zostaną zaprezentowanie:
Haft krakowski/skawiński (krakowiacy zachodni)
Haft richelieu
Łańcuszek
Haft krzyżykowy
Haft koralikami i cekinami
Koronka klockowa
Koronka teneryfowa
Koronka frywolitkowa
Koronka igiełkowa (wypełnienia w hafcie krakowskim)
Koronka szydełkowa
W przypadku dużej ilości zgłoszeń istnieje możliwość zorganizowania bezpłatnego dojazdu (autobusu).
Osoby zainteresowane dojazdem prosimy o kontakt z biurem LGD Blisko Krakowa, tel. 12 256-02-31 lub 537-022-729, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pokaz przeprowadzą członkinie Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Organizatorzy: Lokalna Grupa Działania Blisko Krakowa, Stowarzyszenie „Nasz Radziszów”, Stowarzyszenie LUD-ART.
W I kwartale 2014 roku Lokalna Grupa Działania organizuje cykl kursów z haftu i koronki, które zostaną zaprezentowane podczas pokazu. Na kursy można się będzie zapisać podczas pokazu, jak również w terminie późniejszym. Udział w pokazie oraz kursach jest bezpłatny.
Pokaz oraz kursy są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 431 Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca - Minister Rolnictwa i rozwoju wsi.
Rys historyczny:
Haft – sztuka wykonywania rysunku za pomocą igły i nici. Jest jedną z najstarszych technik zdobienia tkaniny i skóry. Prawdopodobnie jego kolebką była Azja. O istnieniu haftu wspomina już Stary Testament. Zgodnie z biblijnym przekazem, w świątyni Jahwe wzniesionej przez króla Salomona (początek I w. p.n.e.) znajdowała się haftowana zasłona. W Europie rozwój haftu nastąpił w średniowieczu. Zdobiono nim stroje sporządzane z tkanin, elementy wyposażenia wnętrza.
W Polsce najdawniejsze ślady uprawiania sztuki hafciarskiej to fragment preteksty z ornatu z Henrykowa, wg. tradycji uszytego z szaty św. Jadwigi Śląskiej. W dawnych czasach sztukę haftu zawodowo uprawiali wyłącznie mężczyźni tak np. wiadomo, że w 1393 roku na życzenie królowej Jadwigi, żony Władysława Jagiełły, dwaj krakowscy hafciarze Klemens i Jan, wykonali ornat dla jednego z klasztorów w Saksonii. Kolejny rozdział w dziejach haftu na ziemiach polskich zapoczątkował dwór królowej Bony.
Haft krakowski (krakowiacy zachodni) bazuje na hafcie ażurowym (angielskim), posiada dużo dziurek, ale nie dużych rozmiarów, toledo, posiada również wpływ orientu to tzw. cebulka turecka. Typowa zapaska krakowska ma ok. dwóch do trzech tysięcy dziurek różnej wielkości. Motywy haftu krakowskiego to motywy kwiatowe, roślinne, układane i dobierane przez hafciarki. Hafty krakowskie – reprezentują region krakowski i jego okolice. Każda wieś, obecnie dzielnice miasta Krakowa i jego okolic posiadała własne, bardzo bogate wzornictwo do tego stopnia, że stroje były rodzajem dowodów osobistych czy paszportów, które z daleka informowały o pochodzeniu osób. Najsłynniejsze hafciarki pochodziły z Gminy Skawina.
Koronka
Podobno autorem pierwszej koronki był … Pająk. Legenda mówi, że młoda belgijska tkaczka wkładając rano swój czarny fartuch roboczy, zobaczyła rozpiętą na nim misterną siateczkę, którą w ciągu nocy wysnuł pająk. Delikatny wzór pajęczyny zachwycił młodą robotnice, postanowiła utkać coś równie pięknego i delikatnego z nici.
Koronka to rodzaj ażurowej tkaniny powstałej ze splecionych nici, wykonanej ręcznie różnymi technikami, przy pomocy specjalnych narzędzi, m.in. klocków, szydełka, czółenka. Służy głównie do dekorowania strojów i sporządzania bielizny stołowej. Ze względu na technikę wykonania można wyróżnić szereg rodzajów koronek, np. koronki klockowe, szydełkowe, igiełkowe, siatkowe, teneryfy i tzw. frywolitki.