Czym skorupka za młodu nasiąknie … czyli szkoły zachowują tradycje.

We wtorek 30 kwietnia br. gościliśmy z wizytą w dwóch szkołach z gminy Skawina, które przygotowały przedstawienia związane z tematyką tradycji i regionalizmu.

Pierwsze widowisko pt. „Rzozów dawny – zapomniany” przygotowane przez tamtejszą szkołę miało na celu upamiętnienie historii Rzozowa. Uczniowie i przedszkolaki przygotowały przedstawienie  obrazujące dzień powszedni podkrakowskiej wsi. Dzieci odegrały kilka epizodów, jak również pokazały talent taneczny podczas krakowiaka i innych tańców regionalnych. Wspomniano także okres okupacji oraz ważne dla miejscowości osobistości, które w przeszłości przyczyniły się do jej rozwoju.

 W Szkole w Pozowicach mieliśmy przyjemność oglądać przedstawienie o Tradycjach Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki i uczniowie w strojach krakowskich opowiadały o świętach sprzed lat; pokarmach oraz wyczajach. Widowisko  umilały nam przyśpiewki i taniec „Krakowski Lajkonik” w wykonaniu młodych artystów.

Budowanie tożsamości kulturowej poprzez działania aktywujące i angażujące dzieci uczą je poczucia przynależności do miejsca, z którego pochodzą, pokazują tradycję i regionalizm w wesoły i przystępny dla nich sposób. Dają również nadzieję, że dzięki temu zachowamy w pamięci „tamte czasy”.