Relacja ze szkolenia „Palmy wielkanocne – tradycja i współczesność”

W czwartek 21 marca br. w Remizie OSP w Rusociacach (gmina Czernichów) odbyło się szkolenie pt. „Palmy wielkanocne – tradycja i współczesność”, na które zaproszeni byli członkowie organizacji działających w obszarze zachowania i promocji kultury lokalnej (np. KGW, lokalne stowarzyszenia) z obszaru LGD Blisko Krakowa.

Szkolenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 431 Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca - Minister Rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas wykładu, przygotowanego przez Panią Małgorzatę Oleszkiewicz – etnografa z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, można było dowiedzieć się, jak dawniej tworzono palmy wielkanocne, jaka była symbolika i obrzędowość z nimi związana. Pani etnograf opowiadała także o zwyczajach wielkanocnych.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty wykonywania palm wielkanocnych według tradycyjnego „przepisu”.

Przepis na palmę wielkanocną:

Weź:

      przynajmniej jeden pręt leszczynowy,

      kilka gałązek wierzby z baziami,

      trochę trzciny wodnej czyli „palmy”,

      kilka zielonych gałązek: bukszpanu, barwinku lub borówki, oraz

      gałązkę jodły sosny lub jałowca

Uformuj długą wiązkę i zwiąż sznurkiem lub drutem.

Kolorową bibułę potnij na długie paski, zrób z nich kwiatki, kilka użyj jako wstążki i udekoruj palmę.

 

Podczas warsztatów zaproszone panie m. in. z Kół Gospodyń Wiejskich, dzieliły się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami na temat przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Dzieliły się materiałami na palmy, jak również uczyły się nawzajem wzorów na kwiaty z bibuły, niejednokrotnie wymyślonych przez nie same.

Zabawa była przednia!