Relacja ze szkolenia "Choinka - symbol Świąt Bożego Narodzenia" 7 grudnia 2012

W piątek 7 grudnia w Remizie OSP w Wielkich Drogach odbyło się szkolenie pt. „Choinka - symbol świąt Bożego Narodzenia”, na które zaproszeni byli członkowie organizacji działających w obszarze zachowania i promocji kultury lokalnej (np. KGW, lokalne stowarzyszenia) z obszaru LGD Blisko Krakowa.

Szkolenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 431 Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca - Minister Rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas wykładu, przygotowanego przez Panią Małgorzatę Oleszkiewicz -etnografa z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, można było dowiedzieć się, jak dawniej ozdabiano izby chłopskie na świąteczny czas. Każdy element, który pojawiał się w takiej izbie miał przynieść gospodarzom w przyszłym roku zdrowie, dobre plony, zgodę i miłość w rodzinie. Nie brakowało więc snopów zbóż, choinek przystrojonych w światy, kolebeczek i innych ozdób wykonanych z papieru, bibuły, słomek, koralików, wydmuszek jajek, a także z opłatków. W wielu domach u powały wisiały kolorowe pająki i pachnące podłaźniczki. Pani etnograf opowiadała także o zwyczajach wigilijnych, jak choćby o tradycyjnym polskim łamaniu się opłatkiem czy pozostawieniu pustego nakrycia przy wigilijnym stole. Wspomniała również o typowo krakowskich określeniach, np. choinka w naszym regionie zwała się drzewkiem, a wieszano na niej bańki, a nie bombki.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty wykonywania światów z opłatków i ozdób choinkowych z bibułek, podczas których zaproszone panie m. in. z Kół Gospodyń Wiejskich, dzieliły się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami na temat przeżywania świąt Bożego Narodzenia.